sobota, 24 stycznia 2015

                                           OSIĄGNIĘCIA STAROŻYTNEGO RZYMU
Starożytny Rzym był państwem bardzo dobrze rozwiniętym. Do jego postępów i osiągnięć kultury, które najlepiej się rozwinęły zaliczamy: budownictwo, filozofię, literaturę, religię, sztukę czy naukę. Wspomniane osiągnięcia odegrały ważną rolę w rozwoju późniejszej kultury europejskiej.
Na początku należy wspomnieć o najważniejszych osiągnięciach Rzymian - oczywiście w naszym odczuciu. Za czasów Herona z Aleksandrii (ok. 10 - ok. 70 rok n.e.) skonstruowano pierwszą pompę strażacką. Następnie po pożarze Rzymu w 64 roku n.e. cesarz Neron zorganizował Vigiles, czyli oddziały strażackie. Rzymianie udoskonalili prawo. Stosowano i upowszechniono numerację rzymską. Za czasów Juliusza Cezara przeprowadzono reformę kalendarza, który został nazwany od jego imienia juliańskim. Nowość polegała na wprowadzeniu co 4 lata roku przestępnego, który był dłuższy o 1 dzień. Kalendarz ten obowiązywał w Europie do końca XVI wieku, a w niektórych państwach nawet do XX wieku. Z kultury rzymskiej przyjęliśmy alfabet łaciński.

                                                           BUDOWNICTWO
Rzymianie byli wielkimi budowniczymi, a także wielkimi wynalazcami. Pierwszym ważnym osiągnięciem okazało się ulepszenie betonu (cementu naturalnego). Pierwszy raz Rzymianie użyli betonu w 150 roku p.n.e.  Beton rzymski charakteryzował się niezwykłą trwałością i wodoodpornością. Wiele zabytków starożytnego Rzymu zostało wykonane z betonu. Niektóre z nich przetrwały do dnia dzisiejszego. Najwspanialszym przykładem jest kopuła Panteonu.Inne to m.in. Termy Karakalli, mosty i akwedukty.

                                                                KULTURA
Na przełomie III i II wieku p.n.e. toczyła się zacięta walka między stronami starorzymskich obyczajów a zwolennikami przenikającej do Italii kultury greckiej. Aczkolwiek wpływ jej nie objął początkowo całego społeczeństwa rzymskiego, to jednak jej znaczenie w kołach rzymskiej arystokracji stale wzrastało.Ważnym osiągnięciem Rzymian była filozofia.Staroświeckim Rzymianom odpowiadał system filozofii stoickiej.Rzymianie nie stworzyli żadnego oryginalnego systemu filozoficznego.Ograniczali się jedynie do uzgodnienia różnych poglądów i przyjęcia tych najsłuszniejszych.Najbardziej znanymi filozofami byli:Lucjusz Anneusz Seneka, Epiktet, Dion z Prusy i cesarz Marek Aureliusz.

W poście występują informacje ze strony  :http://www.imperiumromanum.edu.pl/                                                      
                               Zapraszamy za tydzień na kolejny post.

                 

           ,,  Postęp prac  o Starożytnym Rzymie ''



Dziś robiłyśmy plakat więc postanowiłyśmy podzielić się naszym dziełem oraz chwilami w tworzeniu naszej pracy dlatego pod spodem wstawiamy zdjęcia ;)



                                     






i także była muzyczka:)
                                                                                                                                     

 śmiech był towarzyszem :)

 widok z paczał mych a puzelki już się czymają kupy.Koleżanka pisze a my się obijamy:D

Plakacikiem kończymy :)




PRZEPRASZAMY ZA NIEOBECNOŚĆ ZDJĘĆ W  KOLEJNYCH TYGODNIACH POJAWIĄ SIĘ PRZEPRASZAMY :(




,,Starożytny Rzym''

Rzym miasto to od starożytności słynne jest z pięknych budowli i wielu dróg.Od tego pochodzi powiedzenie ,,Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu''.Drogi te były z kamieni a niektóre z nich zostały do dziś.Budowali także ogromne kolosea,teatry,akwedukty,posągi,łuki triumfalne.W koloseach ludzie zbierali się po to by oglądać igrzyska,walki gladiatorów,walki z dzikimi zwierzętami oraz bitwy morskie tzw.(naumachie) i zapasy.Tradycja mówi iż w koloseum mordowano chrześcijan , co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli.Teza ta jest jednak obecnie kwestionowana przez część naukowców.Kolosea są symbolem potęgi cesarzów rzymskich.





Teatr składał się z widowni i sceny.W teatrze rozgrywały się spektakle w których grali tylko panowie i tylko oni mogli je oglądać.Teatr był bardzo podobny do teatru greckiego.Gdy widownia była niezadowolona ze spektaklu mogła rzucać w występujących jedzeniem.Z teatrem nie było związanych żadnych tradycji służył tylko do rozrywki.Grający nosili maski i chodzili w drewnianych trepach.





Akweduktami doprowadzano wodę do miast.Woda doprowadzana była do:fontann,łaźni publicznych i co do bogatszych domów.Najlepiej zatrzymanym akweduktem jest Pont do Gard wodociąg został zbudowany w latach 16 p.n.e -20 p.n.e na polecenie Agrypy.





Posągi oraz łuki triumfalne budowane były dla urozmaicenia krajobrazu oraz alejek rzymskich.

                                                 To koniec na dziś o Rzymie :)
                                             Pozdrowienia dla pana od historii .

                                                                  Witamy!



Witamy na blogu założonym w ramach projektu szóstoklasisty.Projekt ten będzie zawierał informacje o starożytnym Rzymie.Posty (wpisy) będą ukazywać się co tydzień w każdą sobotę. Nasze imiona to:Weronika,Jula,Paulina,Kinga,Marysia i Weronika. Mamy nadzieję że nasz blog was zaciekawi i będziecie często go odwiedzać. :)